• Takvim’de Haber Ara

  Temmuz 2015
  Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
  « May    
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
 • open panel

CHP ‘Seçim Sonuçları ve Sandık Takip Sistemi’

 

sandik-takip-sistemi

Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı CHP’nin ‘Seçim Sonuçları ve Sandık Takip Sistemi’ni açıklarken, “Doğru ve güvenilir bir seçim isteyen tüm yurttaşlarımız bu sistemi kullanabilirler” dedi.

Halıcı’nın verdiği bilgiye göre, yerel seçim sonuçlarının kontrolü CHP BİTEM ekibi tarafından geliştirilen; web ve mobil ortamlarda kullanılabilecek “CHP Seçim Sonuçları Takip Sistemi”(secimtakibi.chp.org.tr) ile gerçekleştirilecek.

Emrehan Halıcı, ülke çapında her sandığın sonucunun CHP görevlileri tarafından sisteme girileceğini ve YSK tarafından ilan edilen sonuçlarla karşılaştırılacağını, olası hatalara da yasal süre içinde itirazların yapılması ile takibinin sağlanacağını söyledi.

CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı doğru, hilesiz ve güvenilir bir seçim sonucu için CHP’nin  Seçim Sonuçları ve Sandık Takip Sistemi  kurduğunu açıkladı.

Gazetecilerin sorularını da ayrıntılı olarak yanıtlayan Genel Başkan Yardımcısı Halıcı bu konuda şunları söyledi;

30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçim sonuçlarının kontrolü CHP BİTEM ekibi tarafından geliştirilen; web ve mobil ortamlarda kullanılabilecek “CHP Seçim Sonuçları Takip Sistemi” (secimtakibi.chp.org.tr) ile gerçekleştirilecektir. Ülke çapında her sandığın sonucu CHP görevlileri tarafından sisteme girilecek ve YSK tarafından ilan edilen sonuçlarla karşılaştırılacaktır. Olası hatalara yasal süre içinde itirazların yapılması ve takip edilmesi sağlanacaktır.

Ayrıca, 30 Mart 2014 tarihinde tüm yurttaşlarımızın da aktif olarak sandık sonuçlarını denetlemeleri ve belirledikleri hataları iletmelerini sağlamak üzere ”CHP Sandık Takip Sistemi” (sts.chp.org.tr) geliştirilmiştir. Hangi siyasi görüşe yakın olursa olsun, doğru ve güvenilir bir seçim seçim isteyen tüm yurttaşlarımız bu sistemi kullanabilirler.

30 Mart 2014 akşamı yurttaşlarımız oy kullandıkları sandığın ilan edilen (ilgili yere asılan) sonuçlarını bir kağıda not edebilirler ya da olanakları varsa fotoğrafını çekebilirler. Gece boyunca ve takip eden 48 saat içinde sts.chp.org.tr adresine girerek YSK tarafından açıklanan sonuçlarla karşılaştırabilirler. Belirledikleri hataları diledikleri parti ve kuruma iletebilirler.

CHP Sandık Takip Sistemi, 18 Mart 2014 Salı günü, 16:00-21:00 saatleri arasında test çalışması için kullanıma açılacaktır. Yurttaşlarımızın, test aşamasında rastgele değerlerin yer aldığı sisteme çeşitli kereler girmelerini ve hata varmış gibi çeşitli itiraz denemeleri yapmalarını rica ederiz.

Test çalışması sırasında karşılaşılabilecek sorun ve öneriler için uygulamadestek@chp.org.tr adresine ePosta gönderilebilir.

Doğru ve güvenilir bir seçim hedefine katkılarınız için teşekkürler.”,

Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı basın toplantısında sandık başında 500 bin CHP’linin, 500 binden  fazla gönüllünün, yani bir milyondan fazla görevlinin sonuçları kontrol edeceğini, sandığa ve oya sahip çıkacağını belirterek soruları şöyle yanıtladı:

Soru- Hile olacağı konusunda duyum var mıdır?Ayrıca, bu sisteme malum internete aynı anda çok sayıda giriş olduğunda sistemde çökme yani tıkanma oldu . Bu anlamda bir önlem alacak mısınız?

Emrehan HALICI- Biz vatandaşların kuşkularını haklı buluyoruz. Bu kuşkuları giderme konusunda da önlemler alınması gerektiğini düşünüyoruz. Aslında şunu söylemeliyim. Yüksek Seçim Kurulu ile biz 2011’den sonra defalarca görüşme yaptık ve seçimin daha güvenilir bir biçimde olması adına neler yapılması gerektiği konusunda görüşlerimizi zaman zaman sözlü ve yazılı biçimde ifade ettik. Bunların bir kısmının YSK tarafından hayata geçiriliyor olmasını olumlu karşılıyoruz. Ama bazıları hayata geçmedi. Onların da ileriki dönemde gerçekleşmesini umuyoruz. Bazıları yasal değişiklikler yapılmasını gerektiriyor. YSK’da da parti temsilcileri de var. Her parti tabi ki doğal olarak seçimin düzgün yapılmasını arzu eder. Dolayısıyla toplantılarda böyle bir atmosfer hakim. Ama bu yasal değişiklikler yapılır mı, yapılmaz mı, mecliste düzenlemeler olur mu, olmaz mı biliyorsunuz her şey iktidarın kontrolünde gerçekleştiği için bu dönemde onlar adına bir şey söyleme şansımız yok. Ama bizler neler yapılması gerektiğinin altını çizdik. YSK’nın attığı adımları olumlu bulmamıza rağmen vatandaşımızın kuşkularından hareket ederek biz YSK’nın bu sisteminde sorun çıkabilir, yazılıma müdahale edilebilir endişesiyle zaten önlemler almış durumdayız. Burada hiçbir kurumu, hiçbir kişiyi önceden suçlamak gibi bir niyetimiz, durumumuz yok. Hata nereden gelirse gelsin, bu hatayı kim yaparsa yapsın hatanın düzeltilmesine dönük bir çabamız var. Hatanın düzeltilmesi için ne olması gerekir? Hatanın tespit edilebilmesi gerekir. Burada hata nerede çıkacaktır? İnsani hatalar dışında teknik olarak yapılabilecek hatalar, ıslak imzalı sandık sonuç tutanaklarının sisteme aktarılması sırasındadır. Bunları gidermeye dönük de eğer o sisteme girilen sandık sonuç tutanakları bizim bu sistemde yaptığımız gibi başka partiler de aynı kontrolü yaparlar ve sonuçları da YSK’nın sonuçlarıyla karşılaştırırlarsa o zaman sistemde bir hatadan bahsetmek mevzubahis olmaz.

Biz demin söylediğiniz konuda çok sayıda kişinin aynı anda girebilmesine dönük olarak (çünkü sadece örgütümüze değil, bütün vatandaşımızın da kullanımına açıyoruz dedik) çeşitli önlemler aldık. 100 binleri aşan rakamlarda, aynı anda girişe dönük önlemlerimiz var. Ama tabi ki temkinli olmak lazım. İyi niyetli, kötü niyetli saldırılar, müdahaleler olabilir. Onlara da dönük olarak çeşitli önlemlerimiz var.

Soru- Sandık için görevlendirmeler yapılıyor. AKP’nin var. CHP’de bu yönde bir çalışma var mı? Kaç kişi görevli olacak sandıklarda?

Emrehan HALICI- Biz bu çalışmadan daha önce de bahsetmiştik. Önceden başlattığımız ve ilk defa bu seçim döneminde uygulayacağımız “Sandık Çevresi Sorumlusu” adı altında tanımlanmış bu çalışma sisteminde her sandık için iki tane görevlendirme yaptık. Dolayısıyla yaklaşık 400 bin tane sandık çevresi görevlimiz var. Ayrıca yasal olarak Sandık Müşahitleri’miz var. Sandık sonuçlarını girmek üzere Sandık Sonuçları Giriş Sorumluları’mız var. Yani ortalama görevli olarak seçimlerde hizmet edecek olan 500 bin civarında CHP’nin örgüt görevlisi var. Bunun yanısıra çok sayıda da gönüllü müracaat etmiş durumda. Gönüllülerimizin de yine sandık başında olmalarını arzuluyoruz. Onlardan da bu konuda talep var. Sayı vermek çok mümkün değil ama 500 binin üzerinde gönüllü ile birlikte milyonları bulacak CHP gönüllüsü ve CHP görevlisi sandıkların insani olarak kontrolünde yer alacaklar, görev alacaklar.

Soru- Son haftaya girmek üzereyiz. Sandıklarda görev almak isteyen ya da sandıklarda bu işlemi yapmak isteyen sıradan vatandaşlar nasıl başvursunlar, nasıl takip etsinler? İnternet sitesine hangi adresten nasıl ulaşsınlar?

Emrehan HALICI- Size dağıttığımız kağıtta iki adres de var. Örneğin vatandaşların ulaşabilmesi için sts.chp.org.tr adresine girerek şu an deneme yapabilirler. Var olan datalar, veriler tabi ki gelişigüzel verilerdir. Ama seçim akşamı belli bir saatten sonra, YSK’dan veriler aktıkça bu veriler hakiki (reel) olarak burada yer alacak. Dolayısıyla bunları şimdiden kullanmaya başlayabilirler.

Resmi görevlendirmenin süresi geçmiş olduğu için bundan sonra görev almak isteyen bütün vatandaşlarımız kendi yasal hakları doğrultusunda; oy kullandıkları sandığın başında durabilirler, sandık sonuçlarının açıklanmasında izleyici olarak bulunabilirler ve sandık sonuçları ilan edildiği zaman da bu kontrolü yapmak üzere ister not alıp, ister fotoğraf çekebilirler.Ve yine  CHP’nin bu sistemine girerek bu kontrolü yapabilir, eğer bir hata tespit ederlerse de bu hatayı bize iletebilirler. Aslında bu çok önemli, çok kritik bir görevdir.

Yine söylüyorum:Tüm vatandaşlar tarafından bu olanağın kullanılabilir olması ile bunun milyonlarca kişi tarafından yapılacak olması, eğer böyle niyeti olan kimseler varsa; çok önemli bir caydırıcı unsur olacaktır. Bunun bir kez daha altını çizmek isterim.

Çok teşekkürler arkadaşlar, sağ olun.

 
© 2012-2015 CHP Mersin Yenişehir İlçe Başkanlığı
Webmaster: Arda ŞENTÜRK